Sposób na stres

Stres w badaniach naukowych uznawany jest za najczęstszą przyczynę chorób serca, nowotworów. Ponadto stres przyczynia się do większości chorób.

Stres towarzyszy w życiu każdego człowieka, może mobilizować i paraliżować. Stres mobilizujący przydaje się przed egzaminami, trudnymi spotkaniami, ale też w sytuacjach kryzysowych. Ten, który paraliżuje nie jest pożądany, ponieważ nas blokuje, nie pozwala odpowiednio reagować sytuacjach trudnych.Stres jest długotrwały, często spowodowany pracą, szkoła czy trudnym wydarzeniem w życiu.

Na stres dobrze jest przeciwdziałać codziennie. Poniżej sprawdzone sposoby na stres:

  • Sport – regularne uprawnianie sportu obniża poziom stresu dzięki wytwarzanym endorfinom. I to jest udowodnione. Warto uprawiać sport, chodzić na fitness czy jeździć rowerem. Cokolwiek, aby się ruszać.
  • Joga – jest to forma ruchu, ale wyciszająca i poprawiająca koncentrację. Podczas jogi trenujemy ciało i umysł. Dzięki jodze obniżamy stres i sprawiamy, że nasz umysł staje się odporniejszy na przeciwności losu i wyciszony. Warto też ćwiczyć jogę w trudniejszych momentach życia. Polecam moją ulubioną joginkę z YT.
  • Spotykanie się z przyjaciółmi i rodziną – dbanie o dobre relacje z innymi umacnia nasz umysł, przynosi uśmiech i zadowolenie. Takie małe przyjemności dnia codziennego wprawiają nas w dobry humor, a to prowadzi do zapobiegania stresu.
  • Trening autogenny Schulza – jest to forma relaksacji przez medytację. Jest to program, w którym zastosowana jest autosugestia, w którym odczuwamy ciepło, ciężar. Program ten jest szczególnie przydatny osobom zabieganym, z nadmiernym napięciem mięśniowym. Zajmuje on od 5 do 30 minut. Jeśli chcesz spróbować zajrzyj tutaj.
  • Afirmacje – metoda ta również bazuje na autosugestii. Są to teksty do słuchania, które maja na celu zwiększenie poczucia akceptacji u osoby stosującej. Zmiana sposobu myślenia, zmienia naszą rzeczywistość – to jedna z głównych przesłań afirmacji. Mogą być one szczególnie przydatne osobom w silnym stresie związanym z trudną sytuacją. Jeśli chcesz spróbować afirmacji zajrzyj tutaj.
  • Saunowanie – jeśli ktoś nie ma przeciwwskazań to korzystanie z saun doskonale wpływa na nasz stres poprzez wytworzenie endorfin. Ciepło doskonale relaksuje, często saunom towarzyszą rytuały zapachowe, a to sprzyja jeszcze większej relaksacji. Dodatkowo uodparnia przed chorobami.
  • Morsowanie – ostatnio bardzo popularny. Zanurzenie w zimnej wodzie wpływa niezwykle na nasz stan psychiczny, znacząco obniża stres przez olbrzymi wyrzut endorfin. Nie każdy jest chętny, aby spróbować, dlatego warto się do morsowania odpowiednio nastawić i być pewnym chęci spróbowania.

Oprócz wyżej wymionych metod nie zapominajmy o codziennym przytulaniu, uśmiechu, pocałunkach, małych przyjemnościach. Dla kogoś, kto lubi kawę, mała kawa o poranku może być zbawienna i antystresowa. Dla kogoś innego kąpiel w wannie może przynieść ulgę po ciężkim dniu. Warto spróbować różnych rzeczy i odnaleźć swój najlepszy sposób na stres. Życzę Wam jak najmniej stresu, a jak najwięcej relaksu.