Zasady zachowania w naszym języku

Zasady zachowania są łamane na każdym kroku. W ostatnich dniach wydarzyło się coś strasznego, zginął niewinny człowiek podczas akcji niosącej dobro. Przy okazji tego nieszczęsnego wydarzenia zauważyliśmy jak wiele jest niedobrych słów wokół nas: hejt w internecie, niegrzeczne odzywki wśród dzieci i dorosłych.
Może to okropne wydarzenie zainicjuje coś dobrego? Może postaramy się przywiązywać większą uwagę do wypowiadanych słów, tonu głosu, sposobu mówienia.

Spójrzmy, ale tak z góry jak mówimy do dzieci, kiedy im dziękujemy. Na ogół tylko wymagamy, jakby ten młody człowiek nie miał swojego zdania, nie miał prawa do złego nastroju. Wcześniej pisałam o smart zasadach, a dzisiaj zasady zachowania w naszym języku.

Kochani Rodzice, Nauczyciele, a przede wszystkim Ludzie spróbujmy zadbać o nasz język, zwróćmy uwagę na podstawowe zasady zachowania, między innymi takie jak:

Stosujmy „magiczne słowa”
Nie zapominajmy o tym, aby między sobą i w stosunku do dzieci jak najczęściej używać słów proszę, dziękuję i przepraszam. Kiedy my, dorośli zrobimy coś złego nie bójmy powiedzieć przepraszam. W ten sposób nauczymy dziecko też przepraszać.

Chwalmy dziecko na forum
Pokażmy, że mówienie o kimś dobrze, jest jak najbardziej w porządku, doceniajmy wkład w pracę i pozwólmy dzieciom odnosić sukces.

Kiedy już krytykujemy, róbmy to konstruktywnie
Łatwo jest powiedzieć, że tego nie umiesz, tego i tego. Wiem, że jako nauczyciele często musimy na forum powiedzieć co dziecku nie wyszło, ale starajmy się to chociaż powiedzieć w delikatny sposób i wskazać drogę do nauki. Przy okazji krytyki zmotywujmy dziecko do poprawy i pokażmy, co dziecku się udało.

Szacunek
Tego trochę nam wszystkim brakuje. Jakby wszyscy się szanowali nie musielibyśmy teraz mówić o mowie nienawiści, nie byłoby trudności w integracji, przemocy w szkole. Zawsze jak z jakąś grupą ustalam zasady zachowania, kontrakt zachęcam dzieci, aby szacunek był na takich listach. Niestety często doświadczamy jego brak. Szacunku da się nauczyć tylko wtedy, gdy sami okazujemy go dzieciom, sobie nawzajem. Jest to coś takiego, kiedy same słowa nie wystarczą, najważniejszy jest przykład.

Poprawne słownictwo
Zdarza się, że rodzice wymagają, aby dziecko używało tylko ogólnie uznanych za grzeczne słowa, a sami w domu używają wulgarnych słów. Moi drodzy nie wszystkie dzieci potrafią przełączyć się na tryb szkoła, tryb dom.

Przywitanie i pożegnanie
Takie zwykłe dzień dobry i do widzenia, a działa więcej niż się wydaje. Nauczyciele w szkole uważają takie dziecko za kulturalne, sąsiedzi za miłe, a dziecko staje się bardziej otwarte. Same plusy, tylko moi drodzy z przywitaniem i pożegnaniem jest tak samo jak z szacunkiem – przykład idzie z góry.

Miało być więcej o języku, a wyszły znowu zasady zachowania. Dzisiaj takie najbardziej oczywiste.

Bądźmy dla siebie po prostu dobrzy! Zmieniamy się na lepsze, najlepiej już od dziś.