Asertywność – ważna postawa

Asertywność to postawa, która w relacjach z innymi kieruje się zasadą partnerstwa i wzajemnego szacunku. Osoby asertywne lubią siebie i innych, traktują ich z szacunkiem. Postawa asertywna prowadzi do zadowolenia z siebie i poprawia jakość życia. Asertywność oznacza też bezpośrednie wyrażanie własnych emocji, postaw, nie naruszając przy tym swoich i innych granic.

Można zauważyć, że wielu młodych ludzi ma z tym trudności, szczególnie w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych czy w odpowiedzi na krytykę. Większość dzieci potrafi się obronić, ale niestety tylko w wulgarny sposób. Nie ma sposobu wyeliminowania takich sytuacji z życia młodego człowieka. Ale możemy dzieciom pomóc, między innymi poprzez nauczenie asertywności.

Nam dorosłym może się to wydawać oczywiste, że odpowiadamy grzecznie, nawet wtedy, kiedy nas ktoś obrazi. Otóż moi drodzy, dzieciom, a szczególnie nastolatkom nie przychodzi to tak łatwo. Często reagują nieodpowiednio – agresją, z czego mają później problemy bądź milczą – wtedy to dzieci czują się pokrzywdzone.

Asertywne wyrażanie opinii

Najważniejsze w budowanie takich wypowiedzi to tworzenie komunikatu „ja” oraz odwoływanie się do faktów. Przykładowe wypowiedzie: „świetnie dziś wyglądasz, Twoja bluzka jest oszałamiająca”,”przykro mi jest, kiedy tak do mnie mówisz, czuję się wtedy osaczona”.

Możecie wytłumaczyć również dzieciom, że osoba asertywna tez może mówić głośno, krzyczeć, nie musi powstrzymywać emocji. Ważne jest to, aby te wypowiedzi odnosiły się do przeżywanych uczuć. Kiedy wyrażanie uczuć nie pomaga można zrobić krok trzeci – przywołanie zaplacza np..: jeśli nie przestaniesz kłuć mnie długopisem, zgłoszę to pani. Jeśli i to nie pomaga, należy zrobić to, co się mówiło, czyli w tym przypadku pójść do pani.

Dzieciom jest znacznie ciężej to wypracować, dlatego zachęcam do ćwiczeń. Odegrajcie scenki, pozamieniajcie się rolami. Np.: koleżanka prosi, żebyś pożyczyła książkę, którą jeszcze czytasz, nauczyciel zwraca Ci uwagę w niegrzeczny sposób, kolega z pracy chce, abyś zrobił za niego pracę itp. Będzie to dla Was doskonała zabawa, a u dziecka poprawi się asertywność.

Asertywność z Was i Waszego dziecka wydobędzie następujące cechy:

  • Pewność siebie i wysoka samoocena
  • Szacunek dla siebie i innych
  • Odpowiedzialność za siebie
  • Motywacja do dobrej pracy
  • Empatia
  • Umiejętność zadawania pytań
  • Uczciwość i bezpośredniość
  • Umiejętność słuchania innych
  • Potrzeba poznania reakcji otoczenia

A i jeszcze na koniec. Asertywność to nie tylko mówienie NIE. Można się też na wszystko zgadzać, jeśli to nie przeszkadza nam samym. Teraz, szczególnie pod koniec roku szkolnego, Wam i Dzieciom życze samych asertywnych wypowiedzi.