Jak rozkodować dzieci?


i nie tylko

Zabawki elektroniczne i ich wpływ na rozwój dziecka

Żyjemy w dobie wysokich technologii, większość osób posiada komputery, tablety, smartfony, smartwatche, konsole. Wydawać by się mogło, ze jesteśmy smart, ale czy naprawdę jesteśmy? Jak w tych wysokich technologiach odnajdują się małe dzieci? Nieraz słyszałam zachwyt babć, że 2-letnie wnuki potrafią doskonale operować na tablecie, a 3 – latki potrafią znaleźć ulubione bajki na yt. Czy taka droga rozwija dziecko? … Read More


Samodzielność – satysfakcja od najmłodszych lat

Samodzielność czyni dziecko szczęśliwym. Dorosły człowiek osiąga satysfakcję w życiu poprzez życie rodzinne i zawodowe. Nasza pociecha na początku nie ma życia „zawodowego” w przedszkolu, więc swoją satysfakcję czerpie z sukcesów, które osiąga poprzez swoją samodzielność.


Ciągły lęk o zdrowie swoje i najbliższych – jak sobie z nim radzić?

Lęk spowodowany koronawirusem ostatnio zmienił nasze życie, a raczej wywrócił je do góry nogami. Już ponad dwa miesiące siedzimy w domu, unikamy kontaktów towarzyskich, ograniczamy wyjścia, uczymy dzieci w domu.


Nie tylko bicie jest przemocą – słowa ranią

Przemoc emocjonalna często nie jest tak widoczna jak przemoc fizyczna. Jednak boli tak samo jak fizyczna oraz zostawia ślady na całe życie. Dla dziecka jest równie okrutna.


Praca pod wpływem stresu

Stres, presja, brak czasu – brzmi jak koszmar. Każdy z nas pewnie przypomina sobie takie sytuacje w życiu, kiedy nie mamy czas na dokończenie zadania, pot pływa a nad nami stoi szef z zegarkiem w ręku. My dorośli sobie z tym nie radzimy, a co dopiero dzieci?


Dziecko nie słucha

Czy zdarza Wam się, że dziecko nie słucha? Przypominacie sobie sytuacje, w której mówisz do swojej pociechy i kompletnie nic do niej nie dociera? Chyba brzmi znajomo.


Obudź w dziecku pasję

Niektórzy ludzie potrafią mieć całe życie jedną pasję. Nie ważne, jakie hobby, ważne, aby rozwijało i przynosiło szczęście. To jest coś, co cześto kieruje naszymi wyborami w życiu. Najœiksi szczęściarze łączą pracę z pasją.


Zajęcia dodatkowe

Wszystkie dzieci dookoła chodzą na zajęcia dodatkowe. Niektóre z nich są rozwinięciem pasji, niektóre walczą z nawagą, inne zachęcają do sportu, jeszcze inne zabijają nudę.


Dzieci przed ekranami

Od jakiegoś czasu widzimy, że coraz młodsze dzieci spędzają czas podczas oglądania bajek, graniu. Wydaje się, że w czym to może szkodzić dla takiego 2 – letniego dziecka. Rodzice są zadowoleni, że maluch się śmieje, klaszcze, powtarza. Na pewno przyzwyczaja to dziecko do takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Kiedy nasz maluch będzie w przedszkolu, a później w szkole czas przed ekranem będzie jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu.


Samodzielność, czyli jak wspólnie pracować i nie zwariować

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było samodzielnie, najbardziej w szkole, kiedy wydaje nam się, że nasza pociecha jest duża. No i wtedy zaczynają się schody, gdy nagle wymagamy od dziecka samodzielności. Tymczasem samodzielność wyrabia się już od najmłodszych lat dziecka.