Dziecko nie słucha

Czy zdarza Wam się, że dziecko nie słucha? Przypominacie sobie sytuacje, w której mówisz do swojej pociechy i kompletnie nic do niej nie dociera? Chyba brzmi znajomo.

Czy naprawdę dziecko może nie słyszeć? Otóż tak. Dziecko jest w pełni pochłonięte zabawą, skupia się na niej z całych sił i kompletnie nic do niego nie dociera.

Drugi typ dzieci to tzw. zaraz, czyli odwlekanie w czasie. Najczęściej dzieci są zajęte swoimi sprawami i my dorośli najzwyczajniej w świecie im przeszkadzamy. Przypomnijmy sobie sytuacje, kiedy ktoś nas odciąga od ulubionego serialu, pewnie też najchętniej odpowiedzielibyśmy zaraz.

Na szczęście na nasze dzieciaki są sposoby.


Zaskoczenie
Często podnosimy głos, więc spróbujmy powiedzieć szeptem czy ściszyć głos. Dziecko tego nie będzie się spodziewać i najprawdopodobniej wytęży słuch.


Udziel wskazówek

Zamiast zabraniać i mówić dziecko, czego ma nie robić powiedz mu co ma robić. Jeśli dziecko bawi się w zabawę, która jest nieakceptowalna pokaż jaka jest przez Ciebie aprobowana.


Prosty komunikat
Mówiąc do dzieci długie zdania, kilka poleceń naraz dziecko wyłącza się po chwili, nie słucha i kompletnie nie pamięta. Poproś dziecko o wykonanie jednego polecenia, podziękuj i poproś o kolejne.


Konsekwencja
Bycie konsekwentnym w wychowaniu to podstawa. Jeśli powiesz dziecku, że ma coś zrobić np. posprzątać zabawki i tego nie zrobi – spakuj zabawki i je wynieś na kilka dni.Ustal czas trwania „kary” i go dotrzymaj, to bardzo ważne. Jeśli Twoje dziecko zobaczy, że nie jesteś konsekwentna/konsekwentny będzie wiedziało, że jak czegoś nie zrobi to i tak się nic nie wydarzy. Narzekanie i marudzenie nie działa na dzieci, oni nic sobie z tego nie robią.


Ucz samodzielności
Wyręczanie dziecka nie pomoże w słuchaniu. Powiązane to jest z konsekwencją, jeśli dziecko, wie, że za nie coś zrobisz, to po co ma się wysilać. Pamiętajmy, że nasze pociechy są wygodne, zresztą my też.