Jak rozkodować dzieci?


i nie tylko

Wakacje – czy to tylko czas odpoczynku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka dla mnie jednoznaczna. Nie chodzi mi w tym momencie o pracę zarobkową czy pomoc rodzicom, jeśli dzieci takie chęci wyrażają. Mam na myśli pracę terapeutyczną czy nadrabianie zaległości szkolnych.


Rywalizacja – bardzo ważna umiejętność społeczna.

Dzisiaj pierwsze skrzypce w artykule będzie grać rywalizacja. Często dzieci w przedszkolu w szkole mają z tym ogromny problem. Wiele jest w tym słuszności, ponieważ kto z nas nie lubi wygrywać? W dzisiejszym świecie dobrze jest być pierwszym, na topie, mieć masę lajków, przyjaciół i ogólnie panuje trend naj.


Jak zrozumieć zachowanie dziecka? Model ABC

Dzisiaj przedstawię Wam tzw. model ABC. Jest to schemat analizy zachowania. Wielu rodziców widzi przejawiające się trudne zachowania u swoich pociech. Aby przeprowadzić dobrą obserwację zachęcam do stworzenia takiego swojego prywatnego arkusza obserwacji ABC.


Lęki, wszystko da się pokonać, ale wspólnymi siłami

Lęki – walczyć czy raczej oswoić? Co zrobić, żeby nie utrudniały nam codziennego życia? A szczególnie tego najprzyjemniejszego okresu roku dla większości, czyli lata. Wakacje to czas odkrywania nowych miejsc, nowych przygód.


Zastój? I co dalej? Modelowanie zachowań

Wiele rodziców i terapeutów spotyka się z problem, że nagle następuje zastój, cofnięcie. Niestety każdy z nas spotyka się z tym, ale nie traktujmy tego jako porażki. Kiedy zaczynałam swoją pracę ciągle czekałam na efekty i sukcesy, zastanawiałam się dlaczego tak wolno, co jeszcze mogłabym zrobić lepiej, co robiłam źle.


Zachowanie, zachowania trudne…

Zachowania trudne, wielu z Was spotyka się z nimi na co dzień, niestety. Bardzo ciężko je wyeliminować od razu, czasem jest to prawie niemożliwe. Zawsze warto próbować, w większości przypadków da się to zrobić, ale jak?