Czas odpoczynku – błogi czas majówki

Zbliża się weekend majowy, a więc czas odpoczynku. Wielu z Was będzie miało sporo wolnego czasu dla siebie i swoich dzieci. Dla uczniów jest to czas regeneracji sił i naładowania akumulatorów do końca semestru. Już za niedługo będzie fala sprawdzianów, kartkówek, ostanie poprawianie ocen i walka o wyższą ocenę, o wyższą średnią.
Dzisiaj nie będę się skupiać na tym czy to jest dobre, czy złe. Nauka dla samych ocen dobra nie jest, ale często są takie realia szkół i rodzinnych domów.
Dzieci są takimi młodymi pracownikami umysłowymi, porównując uczniów do pracowników umysłowych, ponieważ powinni oni w podobny sposób odpoczywać. Obecny uczeń nie ma lekko, szczególnie od klasy 7. Często w szkołach zajęcia, szczególnie wyrównawcze, poprawy, nadrabianie zaległości jest o 7 rano lub o 15. Wydaje się, że umysł najlepiej pracuje rano, ale czy o godzinie 7? Raczej nie. Niestety z uwagi na możliwości lokalowe i organizację wszystkich zajęć lekcyjnych zajęcia dodatkowe muszą być w takich godzinach.
Trochę ponarzekałam, ale dzisiaj też nie będzie o tym. Szczerze współczuje wszystkim uczniom od klasy 7 natłoku obowiązków, oprócz dużej ilości lekcji szkolnych, mają masę zadań domowych, zajęć dodatkowych.
Wszyscy zapominają o jeszcze jednym ważnym aspekcie ich życia – przyjaciele i znajomi oraz czas dla rodziny. W tym wieku dla nastolatków bardzo ważny jest kontakt z rówieśnikami, niestety często tylko online, dlatego teraz w okresie wolnym od szkoły apeluje do Was Rodzice zachęcajcie swoje dzieci do wyjścia z domu, spotykania się ze znajomymi na basenie, wycieczce rowerowej, szczególnie aktywnym formom, jakie właśnie są najlepsze na czas odpoczynku. Jak obserwowałam w szkole, szczególnie dziewczynki niechętnie podchodzą do sportu, mam nadzieję, że tylko w szkole. Niestety młody człowiek nie zdaje sobie sprawy jak ważne dla całego organizmu jest uprawianie sportu, bycie zdrowym i aktywnym. A wszelkie tłumaczenia są często absurdalne, ponieważ mówimy o konsekwencjach za wiele lat, co dla nastolatka jest absurdem. Więcej o korzyściach ze sportu znajdziecie tutaj.
Czasami nastolatkowie mają trochę trudności z organizacją, zaplanowaniem, ale od czego mają Was, możecie dać im pomysł, może się spodoba. Rodzice zyskają większe uznanie w oczach buntującego się nastolatka.
Młodsze dzieci oraz te mniej zbuntowane łatwiej namówić do aktywnego spędzania czasu, nawet spacer, wspólny wyjazd rowerowy doładuje akumulatory dzieciakom, nastąpi wyrzut endorfin i zbliży do siebie całą rodzinę. Jeśli spacer jest nudny można ze znajomymi czy z sąsiadami zorganizować grę w podchody czy ognisko. Wiele dzieciaków nigdy nie grało w podchody ani inne gry podwórkowe, nawet ich nie znają. Gra w gumę, sznura też jest całkowicie zapomniana.
Weekend majowy może być dla Was Rodzice dobrą okazją do powspominania swoich gier podwórkowych i zachęcenie swoich pociech i zagrania w nie. Może to bardzo zbliżyć do siebie Was i dzieci, zatrzeć różnicę pokoleń.

Udany weekend na pewno pomoże Waszym dzieciom odpocząć przed ostatnią gonitwą i zachęcić do działania.