Czy jest klucz do wychowania dzieci?

Często zastanawiam się nad tym, co sprawia, że niektóre dzieci są takie grzeczne, chcą poznawać świat, są kreatywne, potrafią się cieszyć się życiem, jednocześnie nie robiąc nikomu krzywdy.

Do tego postu zainspirowała mnie koleżanka. Jej córka jest niezwykle inteligenta, zadaje wiele pytań, pomaga w domu, jednocześnie jest dość grzeczna. Oczywiście też kłóci się z bratem, ale wszystko w granicach rozsądku. Pytam się koleżanki jak Ty to zrobiłaś? Nie ma wykształcenia pedagogicznego, nie bawi się z dziećmi w specjalistyczne zabawy, pracuje zawodowo, ma dwójkę dzieci, partnera. Zwyczajna, szczęśliwa rodzinka. Dziewczynka najpierw była pod opieką dziadków, później chodziła do przedszkola.

Tak z moich obserwacji wynika, że zawsze Mała dużo pomagała mamie, razem gotowały, sprzątały chodziły na zakupy, rozmawiały, nikt nie bronił zadawać jej pytań, robić sobie kanapek, zamiatać, samej się bawić.

Na pytanie koleżanki, jak ona to zrobiła, usłyszałam odpowiedź: zawsze mówiłam jej prawdę np.., że u dentysty będzie boleć, wszystko jej tłumaczyłam, szczególnie jeśli chodzi o zasady.

Myślę, że na basie tej historii, teorii naukowych, badań można zauważyć, że dzieci rozwija najbardziej:

1. Wspólne spędzanie czasu, także podczas gotowania czy porządków – wtedy dziecko rozwija koordynację dwóch półkul mózgowych. Podczas szaleństw na dywanie, przytulania się mamy bezpłatną integrację sensoryczną.

2. Dużo rozmawiajmy z dziećmi, opowiadajmy o przeżytym dniu, planujmy wspólnie. Jeśli gotujemy możemy rozmawiać o witaminka, oglądajmy wspólnie książki z obrazkami, atlasy, pokazujmy i rozmawiajmy o ciekawych miejscach. Z jednej strony jest to bezpłatny logopeda, a z drugiej rozbudzamy ciekawość świata w dziecku i chęć poznawania.

3. Róbmy razem, wszystko co tylko się da – sadźmy kwiaty, budujmy z lego, bawmy się na basenie – cieszmy się wspólnie z życia, cieszmy się z tego, że jesteśmy razem. Dzięki temu Wasze dziecko będzie szczęśliwe.

4. Próbujmy coś razem tworzyć – magiczne budowle z lego, swoje bajki, przedstawienia, przepisy, majsterkujmy wspólnie. Wszystkie takie działania rozwiną w naszych dzieciach kreatywność.

5. Tłumaczmy dzieciom zasady, wszystkie, nawet najprostsze. Dzięki temu nasze dzieci będą grzeczne, ponieważ będą wiedziały się jak zachować.

6. Pozwólmy dzieciom spędzać czas samym ze sobą. Jest to bardzo ważne, wtedy dziecko potrafi samo zagospodarować czas, rozwija się planowanie. Często wtedy maluchy wymyślają nowe zabawy, uczą się przyjmować nowych ról, np.. W samodzielnej zabawie same sobie odpowiadają. A my dorośli mamy wtedy też chwilę dla siebie.

7. Pozwólmy dzieciom na samodzielność – dzieci też mogą o sobie decydować, zrobic coś samemu. Zawsze jest lepiej, jeśli dziecko coś zrobić samo, niż jak je wyręczymy. Wyręczanie niczego nie uczy naszych pociech, a jak wiemy dzieci uczą się poprzez praktykę najlepiej. Dlatego szczególnie zachęcam – pozwólnie dzieciom na odrobinę samodzielności.

Sprawdźcie czy i u Was te zasady się sprawdzą. Życzę Wam, żeby tak było, szczególnie na wakacjach, cieszcie się czasem spędzonym ze sobą i bawcie się przy tym tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Komentarze:

  1. „ jak ty to robisz, ze Twoja córka jest taka samodzielna?” – „ pozwalam jej na to”. ?

    1. Proste i piękne słowa 🙂 Czasem wystarczy dziecku pozwolić być dzieckiem i samodzielnym człowiekiem .

Comments are closed.