Hołd dla mam

Mama – najpiękniejsze słowo świata. Z chwilą narodzin dziecka wszystko zmienia się w życiu kobiety, młody człowiek staje się dla niej najważniejszy i tak już pozostaje do końca życia.

Miłość matczyna jest bardzo trudna, zmienia się w przeciągu życia dziecka. Na początku, gdy dziecko się rodz mama jest najważniejsza, daje bezpieczeństwo, miłość, pokarm. Kiedy dziecko zaczyna bardziej świadomie poznawać świat mama stara się pokazać dziecku jak najwięcej, nauczyć, dzieli się doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą. Zachęca do kontaktów z rówieśnikami.

Późnej młody człowiek zaczyna sam nawiązywać relacje – w przedszkolu i na początku szkoły powystawowej poznaje rówieśników, przyjaciół, chętnie dzieli się z mamą swoimi spostrzeżeniami na temat otaczającego świata, prosi o radę, chętnie wspólnie się uczy.

Schody dla mam zaczynają się w wieku nastoletnim, kiedy dla dziecka rady mamy, obecność wsparcie stają się niestety mniej ważne. Ale tak naprawdę potrzebuje ich jak jeszcze nigdy w życiu. Wtedy matczyna miłość i wsparcie wchodzi w inny wymiar, pełen cierpliwości dla dziecka. W szkole obserwowałam te zmiany na przestrzeni lat. Zdarzało się, że mamy płakały, ponieważ już nie wiedziały jak dotrzeć do swoich pociech, jak im pomóc. Dzieci odrzucały tę pomoc na początku, kiedy nie było wyjścia dopiero ją przyjmowały i wtedy otwierały się dzieciom oczy i dostrzegały kto jest tak naprawdę najważniejszy w życiu – mama i rodzina.

Podczas pracy z dziećmi spotkałam wiele kobiet – każdą z nich mogę nazwać heroską, mamy potrafiły zrobić wszystko dla dobra swojego dziecka, choć nie zawsze zgadzały się w pełni ze swoim postępowaniem, z zaleceniami szkoły, ale zawsze walczyły, próbowały, nigdy się nie poddawały. Wszystko w imię dobra swojego dziecka.

Dla nauczycieli, terapeutów, pedagogów mama to najlepszy sprzymierzeniec w terapii. Jeśli terapeuta i rodzice, a najczęściej mamy idą jednym frontem, ramię, w ramię możecie wspólnie przenosić góry, niezależnie z jakim problemem się zetkniecie.

Wszystkim mamom życzę wytrwałości w wychowywaniu dzieci, szczególnie nastolatków. Miłość, którą dajecie swoim dzieciom na pewno do Was wróci. Nastolatki urosną i docenią jak wiele dla nich robicie.