Terapia w krajach wysokorozwiniętych jest bardzo modna, każdy chce mieć swojego terapeutę, takiego pomocnika w problemach. Z terapii korzystają nie tylko osoby ze wskazaniem od psychiatry, ale Ci, którzy chcą się wygadać, omówić swoje problemy, bieżące sprawy.
Terapia – dla kogo jest tak naprawdę potrzebna?
Wiele osób zastanawia się kiedy iść do terapeuty, czy warto, komu pomoże, czy z problemami, zaburzeniami. Oczywiście nikt z nas nie chce się przyznać, że ma problemy, że coś z nami jest z nami jest nie tak, że nie jesteśmy na 100{a3e809eaecee93dcf3376429d62757979d419184d48b639152fd2ce87d8ce7b2}. Żyjemy teraz szybko, chcemy więcej i więcej. Świat stawia coraz wyższe wymagania. Coraz częściej nie chcemy się przyznawać rodzinie i przyjaciołom do problemów, że z czymś sobie nie radzimy. Niestety problem jest jak śniegowa kula, z upływem czasu narasta i narasta. Nie można być pesymistą do końca, czasem przechodzi. Kiedy nasz problem jeszcze nie jest aż taki duży warto udać się do terapeuty. Terapia wtedy będzie krótsza i lżejsza do przebycia.
Terapia ze wskazań psychiatry. Czasem ludzie, szczególnie borykający się z depresją myślą, a raczej mają nadzieję, że tabletka zdziała cuda i w sposób niemalże magiczny naprawi naszą osobowość. Niestety nie. Studiowałam terapię poznawczo – behawioralną, każdy prelegent przekonywał, że to terapia ma największe efekty. Oczywiście terapeuta, pacjent powinien współpracować z psychiatrą, jeśli wprowadzone są leki. Dla jasności, nie mam nic przeciwko lekom, jeśli psychiatra je wprowadza. Najważniejsze, żeby pacjentowi pomagały. Jednak z literatury i doświadczenia wynika, że terapia jest bardziej skuteczna niż leki, w niektórych przypadkach stosuje się terapia + leki.
Terapia dla dzieci i nastolatków borykającymi się z rożnymi trudnościami, zaburzeniami. W obecnym świecie wiele osób ma coś, dysleksja, dysortografia itp. Ale są też tacy, którzy mają trudności z nawiązaniem relacji i utrzymaniem ich, nie potrafią dostosować się do panujących zasad, czują się odrzuceni, przeszli traumę, stracili kogoś bliskiego. I właśnie do drugiej grupy osób jest terapia. Czasem pozornie dzieci i nastolatkowie radzą sobie z problemem, jednak może on później „wyjść”. Kilka spotkań z terapeutą może pomóc młodemu człowiekowi stać się silnym dorosłym.
Terapia dla dorosłych, którzy czują potrzebę. Czasem w życiu jest ciężko, nie radzimy sobie z czymś, ale nie znaczy, że już chorujemy. Po prostu coś się zaczyna dziać niepokojącego i nasze sposoby radzenia nie pomagają, wtedy warto skorzystać z pomocy terapeuty. Kilka spotkań z terapeutą pozwoli poczuć się dużo lepiej, zadbać o swoją kondycję psychiczną. Takie spa dla umysłu.
Nie chciałam, żeby ten post zabrzmiał tak, że wszyscy powinni chodzić do terapeuty. Oczywiście, że nie. Nie bójmy się jednak skorzystać z pomocy i to najlepiej wcześniej, kiedy zaczynamy czuć pierwsze symptomy.