Jak rozkodować dzieci?


i nie tylko

Smart zasady wychowania 

Często rodzice pytają mnie o zasady wychowania, tak w pigułce. Co zrobić, aby ich dziecko było grzeczne, dobrze się uczyło. Nie ma odpowiedzi do końca jednoznacznej, ale jest kilka aspektów o które warto zadbać. Przedstawię Wam kilka takich sfer. Można to nazwać smart zasady wychowania. To takie ostatnio modne słowo. Bądźmy poważni, w końcu mowa tu o wychowaniu. 


Zasady w domu i nie tylko

Kiedy widzimy dziecko, które np. krzyczy w domu i biega, myślimy: łobuz, niegrzeczne dziecko itp. Otóż bardzo często nie to jest winą dziecka, że się zachowuje niewłaściwie, ale brak znajomości zasad. Rodzicom może się wydawać, że dziecko samo sobie przyswoi zasady zachowania poprzez naśladowanie dorosłych.


Czy moje rady są tylko dla dzieci ze spektrum autyzmu? Zasady zachowania

Oczywiście, że nie. Może wydają Wam się one trochę sztywne, ale tak naprawdę każde dziecko powinno się w tym odnaleźć, ponieważ wszystkie dzieci lubią mieć proste zasady zachowania, jasne  konsekwencje, ponieważ wtedy czują się bezpieczne. Jest to jedna z najważniejszych potrzeb młodego człowieka, pamiętajmy o tym.


Marchewka czy kij? Nagrody i kary

Nagrody i kary, czyli o kiju i marchewce. W swojej pracy zawodowej zawsze zaczynam od marchewki, czyli nagrody. Wolę nie stosować zbyt wielu kar, wręcz unikam ich. Cały proces przyznawania nagród i kar musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany.