Jak rozkodować dzieci?


i nie tylko

Dzieci przed ekranami

Od jakiegoś czasu widzimy, że coraz młodsze dzieci spędzają czas podczas oglądania bajek, graniu. Wydaje się, że w czym to może szkodzić dla takiego 2 – letniego dziecka. Rodzice są zadowoleni, że maluch się śmieje, klaszcze, powtarza. Na pewno przyzwyczaja to dziecko do takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Kiedy nasz maluch będzie w przedszkolu, a później w szkole czas przed ekranem będzie jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu.


Autorytet – dlaczego jest tak ważny dla dziecka

Autorytet – dużo mówi się o tym, że ostatnio upadł autorytet rodzica i szkoły w oczach dziecka. Mam wrażenie, że tylko narzekamy i nic z tym nie robimy. W szkole nauczyciele narzekają, rodzice w rozmowach też. Od narzekania nasz autorytet się nie zmieni. Potrzebna jest praca wielu środowisk, przede wszystkim przedszkola/szkoły i domu.


Zasady zachowania w naszym języku

Zasady zachowania są łamane na każdym kroku. W ostatnich dniach wydarzyło się coś strasznego, zginął niewinny człowiek podczas akcji niosącej dobro. Przy okazji tego nieszczęsnego wydarzenia zauważyliśmy jak wiele jest niedobrych słów wokół nas. Może to okropne wydarzenie zainicjuje coś dobrego?


Czy jest klucz do wychowania dzieci?

Często zastanawiam się nad tym, co sprawia, że niektóre dzieci są takie grzeczne, chcą poznawać świat, są kreatywne, potrafią się cieszyć się życiem, jednocześnie nie robiąc nikomu krzywdy.


Asertywność – ważna postawa

Asertywność to postawa, która w relacjach z innymi kieruje się zasadą partnerstwa i wzajemnego szacunku. Osoby asertywne lubią siebie i innych, traktują ich z szacunkiem. Postawa asertywna prowadzi do zadowolenia z siebie i poprawia jakość życia. Asertywność oznacza też bezpośrednie wyrażanie własnych emocji, postaw, nie naruszając przy tym swoich i innych granic.


Smart zasady wychowania 

Często rodzice pytają mnie o zasady wychowania, tak w pigułce. Co zrobić, aby ich dziecko było grzeczne, dobrze się uczyło. Nie ma odpowiedzi do końca jednoznacznej, ale jest kilka aspektów o które warto zadbać. Przedstawię Wam kilka takich sfer. Można to nazwać smart zasady wychowania. To takie ostatnio modne słowo. Bądźmy poważni, w końcu mowa tu o wychowaniu. 


Konsekwencja, nie taka groźna zasada

Moi Kochani Rodzicie bądźcie konsekwentni, ułatwi Wam do życie w domu, poradzenie sobie z obowiązkami. Konsekwencja pomoże też dziecku w dorosłym życiu – nasz Maluch, który wyrośnie na dużego człowieka będzie wtedy bardziej odpowiedzialny, będzie potrafił osiągnąć swoje cele, będzie sumienni.


Postawy rodzicielskie – które najlepsze?

Wielu rodziców zastanawia się jakie postawy rodzicielskie powinni wybierać. Co właściwie jest najlepsze dla dziecka? Dzisiaj zaprezentuje Wam najpopularniejszą klasyfikację postaw rodzicielskich wg Marii Ziemskiej. Model ten zawiera postawy właściwe i niewłaściwe. Optymalne postawy znajduje się w środku skali, bieguny stanowią jej nadmiar lub niedomiar.


Zasady w domu i nie tylko

Kiedy widzimy dziecko, które np. krzyczy w domu i biega, myślimy: łobuz, niegrzeczne dziecko itp. Otóż bardzo często nie to jest winą dziecka, że się zachowuje niewłaściwie, ale brak znajomości zasad. Rodzicom może się wydawać, że dziecko samo sobie przyswoi zasady zachowania poprzez naśladowanie dorosłych.


Zastój? I co dalej? Modelowanie zachowań

Wiele rodziców i terapeutów spotyka się z problem, że nagle następuje zastój, cofnięcie. Niestety każdy z nas spotyka się z tym, ale nie traktujmy tego jako porażki. Kiedy zaczynałam swoją pracę ciągle czekałam na efekty i sukcesy, zastanawiałam się dlaczego tak wolno, co jeszcze mogłabym zrobić lepiej, co robiłam źle.