Wakacje tuż, tuż

Już niedługo wakacje, jeszcze parę ostatnich dni w szkole. Zakończenie roku szkolnego, galowy strój, świadectwo i można świętować. Wakacje, to czas beztroski, zabawy, czas, w którym rodzina ma dla siebie najwięcej czasu.

Po zakończeniu roku szkolnego pogratulujcie dzieciom sukcesu! Powiedzcie, że jesteście dumni, pochwalcie soje pociechy. Wszystkie dzieci pracowały ciężko przez 10 miesięcy, pokażcie, że wiecie o tym i doceniacie to. Takie Wasze zachowanie wzmocni radość dziecka, podniesie samoocenę i już zmotywuje do pracy we wrześniu. Dziecko zauważy, że warto, rodzice są ze mnie dumni.

Najważniejsze czego starajcie się nie robić to mówić, dzieciom, że będą się uczyć, a właściwie nie mówcie dzieciom, że będziecie się uczyć. Oczywiście, że można ćwiczyć literki na piasku, czytać książki dla przyjemności, czy na kocyku rozwiązywać zadania matematyczne, w stylu kto policzy szybciej, mama czy Kacper? Postarajcie się nie używać słowa nauka (chyba, że dziecko samo chce). Jeśli dziecko jest wyraźnie zmęczone i ma dość nauki, dajcie mu odpocząć od tego psychicznie. Jeśli będziecie naukę nazywać zabawą, dziecko zmieni swoje nastawienie i będzie uczyło się dla przyjemności.

Planowanie – większość dzieci lubi mieć zaplanowaną przestrzeń dookoła, co to znaczy po naszemu. Postarajcie się wcześniej mówić dzieciom, gdzie wyjeżdżają, z kim. Przerażające jest to, gdy czasem 10-latkowie mówią, że jadą na obóz, a na pytanie „gdzie”, słyszę odpowiedź „nie wiem”. Takie zachowanie nie sprzyja poznawaniu świata, rozbudzaniu ciekawości i odkrywania nowych miejsc. Postarajcie się, może w taki sposób zaplanować wyjazd dziecka bądź z dzieckiem

1) powiedz dziecku, kiedy i gdzie wyjeżdża, z kim tam będzie, jak długo

2) postaraj się nakreślić plan, co tam będzie robić

3) spakujcie się wspólnie, zróbcie listę potrzebnych rzeczy (artykuł o wycieczkach tutaj)

4) po powrocie porozmawiajcie o tym, co dziecko tam przeżyło, czego się nowego dowiedziało, jakie nowe umiejętności opanowało – taka „ewaluacja” zapisze wspomnienia na dłużej, dziecko doceni swój sukces z samodzielnego wyjazdu bądź dostrzeże korzyści ze wspólnego wyjazdu.

Czasem młodsze i starsze nawet dzieci mają trudność z przypomnieniem sobie wspomnień, tutaj bardzo pomocne będą zdjęcia.

Część rodziców zapisuje podczas wakacji dzieci na terapie, kolonie terapeutyczne. Z tym ostrożnie, może nie tak od razu, od poniedziałku 25.06. Też jestem za tym, aby dzieci terapeutycznie pracowały na wakacjach, ponieważ wtedy mogą tylko skupić się na pracy nad sobą, nie mają przy tym dodatkowych obowiązków szkolnych. Szczególnie te starsze dzieci, wtedy najlepiej korzystają z zajęć terapeutycznych. Starajcie się jednak nie przeciążać swoich pociech, wszystkie dzieci mają prawo do odpoczynku.

Kochani Rodzice i Wy pozwólcie sobie na odpoczynek, dajcie sobie i dzieciom więcej luzu, cieszcie się każdym ciepłym dnie, chodźcie na spacery, grajcie w gry. Spędzajcie z dziećmi rodzinnie tyle czasu, ile się da, cieszcie się każdą chwilą spędzoną razem!

Życzę Wam udanych wakacji, pełnych odpoczynku, oczywiście artykuły na wakacjach też będą się pojawiać. Ale ja też będę znacznie mniej pracować, chociaż nie wcale. Trochę zajęć z dziećmi będę mieć. Dla mnie praca to przyjemność, więc nie może jej zabraknąć przez całe wakacje ?