Samodzielność czyni dziecko szczęśliwym. Dorosły człowiek osiąga satysfakcję w życiu poprzez życie rodzinne i zawodowe. Nasza pociecha na początku nie ma życia „zawodowego” w przedszkolu, więc swoją satysfakcję czerpie z sukcesów, które osiąga poprzez swoją samodzielność.
Lęk spowodowany koronawirusem ostatnio zmienił nasze życie, a raczej wywrócił je do góry nogami. Już ponad dwa miesiące siedzimy w domu, unikamy kontaktów towarzyskich, ograniczamy wyjścia, uczymy dzieci w domu.
Przemoc emocjonalna często nie jest tak widoczna jak przemoc fizyczna. Jednak boli tak samo jak fizyczna oraz zostawia ślady na całe życie. Dla dziecka jest równie okrutna.
Stres, presja, brak czasu – brzmi jak koszmar. Każdy z nas pewnie przypomina sobie takie sytuacje w życiu, kiedy nie mamy czas na dokończenie zadania, pot pływa a nad nami stoi szef z zegarkiem w ręku. My dorośli sobie z tym nie radzimy, a co dopiero dzieci?
Czy zdarza Wam się, że dziecko nie słucha? Przypominacie sobie sytuacje, w której mówisz do swojej pociechy i kompletnie nic do niej nie dociera? Chyba brzmi znajomo.
Wiele razy z ust nauczycieli przedszkola i szkoły usłyszałam, że z dziećmi można pracować, ale gorzej z rodzicami…
Od jakiegoś czasu widzimy, że coraz młodsze dzieci spędzają czas podczas oglądania bajek, graniu. Wydaje się, że w czym to może szkodzić dla takiego 2 – letniego dziecka. Rodzice są zadowoleni, że maluch się śmieje, klaszcze, powtarza. Na pewno przyzwyczaja to dziecko do takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Kiedy nasz maluch będzie w przedszkolu, a później w szkole czas przed ekranem będzie jego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu.
W szkole podstawowej podczas obserwacji dzieci możemy zauważyć, że większość dziewczynek jest empatycznych, pomocnych, otwartych na drugiego człowieka. Chłopcy są bardziej matematyczni, techniczni, chętnie budują z klocków. Czy zastanawialiście się dlaczego tak jest? Oczywiście nie jest to regułą, są dziewczynki rozwinięte matematycznie i empatyczni chłopcy.
Kiedy dzieci się rodzą, mózgi chłopców i dziewczynek są takie same. Dlaczego więc na pedagogice jest większość kobiet, a a politechnice mężczyzn?
Mama – najpiękniejsze słowo świata. Z chwilą narodzin dziecka wszystko zmienia się w życiu kobiety, młody człowiek staje się dla niej najważniejszy i tak już pozostaje do końca życia.
Zbliża się weekend majowy, a więc czas odpoczynku. Wielu z Was będzie miało sporo wolnego czasu dla siebie i swoich dzieci. Dla uczniów jest to czas regeneracji sił i naładowania akumulatorów do końca semestru.