Jak rozkodować dzieci?


i nie tylko

Jak odrabiać z dzieckiem lekcje?

Minął wrzesień, większość rodziców już zaznało przyjemny czas odrabiania z dzieckiem lekcji. Może czasami nieprzyjemny. Ale jak odrabiać z dzieckiem lekcje, aby czas był dobrze wykorzystany?


Wakacje – czy to tylko czas odpoczynku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka dla mnie jednoznaczna. Nie chodzi mi w tym momencie o pracę zarobkową czy pomoc rodzicom, jeśli dzieci takie chęci wyrażają. Mam na myśli pracę terapeutyczną czy nadrabianie zaległości szkolnych.


Rodzicu, zachęć swoje dziecko do sportu!

Przez wiele lat mitem było, że sport, muzyka, plastyka są w szkole niepotrzebne. Ważna jest matematyka, j.polski, biologia etc. W ostatnich latach dużo większe znaczenie przypisuje się przedmiotom artystycznym, ale jeszcze większe na sport.


Czy szkoła zabija kreatywność u dzieci?

Potocznie mówi się, że kreatywność w szkołach jest zabijana. Ale czy naprawdę tak jest? Jakie są Wasze spostrzeżenia? Zaraz przedstawię Wam moje.


Motywacja do nauki

Motywacja…. Często narzekamy, że dzieci nie mają motywacji do nauki. Ale jak ją w nie wpoić, da się? Istnieje dwie rodzaje motywacji: motywacja wewnętrzna i motywacja zewnętrzna. 


Autorytet – dlaczego jest tak ważny dla dziecka

Autorytet – dużo mówi się o tym, że ostatnio upadł autorytet rodzica i szkoły w oczach dziecka. Mam wrażenie, że tylko narzekamy i nic z tym nie robimy. W szkole nauczyciele narzekają, rodzice w rozmowach też. Od narzekania nasz autorytet się nie zmieni. Potrzebna jest praca wielu środowisk, przede wszystkim przedszkola/szkoły i domu.


Pedagog specjalny – aspekty pracy

Pedagog specjalny – ten temat jest mi szczególnie bliski, ponieważ pracuję 7 lat na tym stanowisku. Mam okazję pracować w jednym zespole klasowym od 1 klasy, obecnie jesteśmy razem w 7 klasie. Nasza wspólna droga była różna, wyboista, pełna radości, złości, miłości, jednym słowem – cały wachlarz emocji.


Rywalizacja – bardzo ważna umiejętność społeczna.

Dzisiaj pierwsze skrzypce w artykule będzie grać rywalizacja. Często dzieci w przedszkolu w szkole mają z tym ogromny problem. Wiele jest w tym słuszności, ponieważ kto z nas nie lubi wygrywać? W dzisiejszym świecie dobrze jest być pierwszym, na topie, mieć masę lajków, przyjaciół i ogólnie panuje trend naj.


Dysleksja na co dzień, a może codzień

Dzisiaj znów dysleksja. Dzisiaj chciałabym zaproponować sposoby do pracy z dzieckiem dyslektycznym, a raczej do ułatwienia życia. Dysleksja to nie tylko trudności w czytania, ale niestety szereg towarzyszących temu „nieprzyjemności”. Nie ma się co załamywać, a trzeba działać. Poniższe sposoby ułatwią Waszemu dziecku życie.


Dysleksja – jak rozpoznać pierwsze symptomy i co wtedy robić?

Dysleksja rozwojowa, czyli specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Dzisiaj o temacie, który dotyczy bardzo wiele dzieci oraz oczywiście dorosłych. Dysleksja może dotyczyć oprócz trudności w czytaniu i pisaniu zaburzeń analizy i syntezy wzrokowej, zaburzeń orientacji przestrzennej, zaburzeń lateralizacji czy trudności w pracy analizatora słuchowego.